Ciekawostki

Nietypowe usługi pogrzebowe, o których nie miałeś pojęcia.

Najprawdopodobniej każdy z nas uczestniczył kiedyś w pogrzebie lub w organizacji pogrzebu. Można sobie łatwo wyobrazić typowe usługi w zakładzie pogrzebowym: pomoc w wyborze trumny, znalezieniu miejsca pochówku, czy w załatwianiu zasiłku pogrzebowego.

Jednak coraz częściej można znaleźć nietypowe usługi pogrzebowe. Warszawa to jest z pierwszych miast, w których możemy znaleźć dosyć zróżnicowana ofertę zakładów pogrzebowych. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych usług pogrzebowych dostępnych na polskim rynku.

Wideorelacja z pogrzebu

Usługa nagrywania pogrzebu lub transmitowania go na żywo powstała właśnie w ostatnim czasie. Podczas społecznej izolacji z powodu COVID-19 liczba uczestników pogrzebów została znacząco ograniczona. Niektóre zakłady pogrzebowe zaczęły transmitować na żywo pogrzeby (lub je filmować), aby nieobecne osoby bliskie zmarłej osoby mogły uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu.

Trumna o ciekawym wyglądzie

Niektóre osoby planują swoje pogrzeby jeszcze na długo przed swoją śmiercią. Chcą, aby ostatnie pożegnanie było spersonalizowane i odzwierciedla ich życie.

Z myślą o pogrzebach dostosowanych do indywidualnych potrzeb, projektanci trumien oferują projekty dostosowane do potrzeb. Możliwe jest drukowanie zdjęć na trumnie oraz wyrycie podanego wzoru. Coraz częściej trumny są kolorowane na najróżniejsze kolory.

Również kształt trumny może być dostosowany do indywidualnych preferencji. Można zażyczyć sobie na przykład trumny w kształcie diamentu lub dodać elementy posrebrzane, lub pozłacane. Wszystko oczywiście za odpowiednią opłatą.

Nietypowe stroje żałobne

Zazwyczaj nieboszczykowi zakłada się tradycyjne, czarne stroje żałobne. W Warszawie istnieje sporo sklepów, gdzie można kupić takie tradycyjne ciemne garsonki, czy garnitury. Zaletą takich specjalnie przygotowanych żałobnych strojów jest to, że uszyte są one z biodegradowalnych i naturalnych materiałów, które nie zanieczyszczają zwłok.

Niekiedy rodzina decyduje się na pochowanie zmarłej osoby w jednym ze strojów, które osoba zmarła nosiła na co dzień. Zazwyczaj nie jest to nic ekstrawaganckiego, ale niektórzy postanawiają iść na całość. Znane są przypadki, gdy domy pogrzebowy musiały przerabiać starą suknię ślubną nieboszczki, bo to właśnie w niej chciała być ona pochowana. Niektórzy miłośnicy kostiumów historycznych również życzą sobie pochówek w takim stroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *