ręcznie wykonana maskotka
Ciekawostki Rodzina i dziecko

Zabawki ręcznie robione znowu modne

W czasach, w których producenci akcesoriów dla najmłodszych, wprost zasypują nas kolejnymi propozycjami zabawek, które w żaden sposób nie wpływają korzystnie na rozwój najmłodszych, zaczynamy poszukiwać lepszych rozwiązań. Nierzadko stawiamy też na opcje, które zaczęto wykorzystywać lata temu, ale ze względu na ich uniwersalność, doskonale sprawdzają się także dzisiaj. Mowa o zabawkach robionych ręcznie, które współcześnie wracają do łask, a nawet stają się modowym trendem.

Na jakie zabawki robione ręcznie warto stawiać?

Najczęściej stawiane zarzuty nowoczesnym zabawkom to te, zgodnie z którymi produkty nie tylko nie wpływają pozytywnie na rozwój najmłodszych, ale mają na nich wręcz negatywny wpływ. Bardzo często wykonane są z nieodpowiednich materiałów, posiadają małe oraz ostre elementy, które dziecko może połknąć albo się nimi skaleczyć. Co więcej, nie posiadają atestów, mogą uczulać. Do tego szybko się psują i nudzą maluchom, bo nie pobudzają wyobraźni ani kreatywności.

Warto też zaznaczyć, że coraz częściej chcemy wspierać lokalnych producentów i w pełni polski wyrób, a nie tzw. chińskie buble. W końcu dostrzegliśmy, że dobra jakość jest ważniejsza od niskiej ceny. Czy wiecie, że w najtańszych, chińskich zabawkach wykryto substancje rakotwórcze? To chyba odpowiednia zachęta do tego, by takie produkty omijać jak najdalej.

Wracając do zabawek robionych ręcznie, świetnie sprawdzą się te miłe w dotyku, jak ręcznie wykonana maskotka, która natychmiast może stać się ukochaną przytulanką. Doceniajmy to, że wykonane są z bezpiecznych, często ekologicznych materiałów, które nie wywołują alergii ani w żaden inny sposób nie stanowią zagrożenia dla najmłodszych.

Współczesne trendy dyktują modę, zgodnie z którą odbiega się od zabawek świecących i grających, na rzecz akcesoriów estetycznych oraz w pełni kreatywnych. Jesteśmy pewni, że królik na szydełku sprawdzi się o wiele lepiej niż robot na baterie, który zresztą już po kilkukrotnym użyciu ulegnie pewnie zniszczeniu.

Ręcznie wykonywane zabawki, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, to również te drewniane. Klocki z jednego kawałka drewna, pomalowane ekologiczną farbą, mogą służyć kolejnym pokoleniom i stać się głównym narzędziem do rozmaitych zabaw. Wieża królewny, najdłuższy pociąg, fosa, a może tor wyścigowy? Prosta forma klocków daje szerokie pole możliwości, a wszystko zależy jedynie od wyobraźni dzieci. Zabawa z drewnianymi klockami jest nie tylko bezpieczna, ale za każdym razem inna. To dlatego takie akcesoria nigdy się nie nudzą.

Nie da się ukryć, że zabawki są elementami, które dostarczają najmłodszym rozrywkę w najlepszym wydaniu. Pamiętajmy jednak, że jednocześnie mogą korzystnie wpływać na ich rozwój. Już dawno udowodniono przecież, że najbardziej efektywna nauka to taka, która przebiega właśnie poprzez zabawę. Zadaniem rodziców jest więc dobór takich wyrobów, które jednocześnie będą rozwijać. Chodzi tu nie tylko o motorykę ruchową, koncentrację uwagi czy pamięć, ale też wyobraźnię i kreatywność, które są przecież podstawą do należytego pojmowania świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *