Technologie

Cyfryzacja radia w Polskim Radiu

Radiofonia cyfrowa w technice DAB+ (Digital Audio Broadcasting) umożliwia nadawanie programów radiowych w formie cyfrowej. Co to dokładnie oznacza? Okazuje się, że sygnał cyfrowy niesie ze sobą o wiele więcej danych (a co za tym idzie, również informacji), co pozwala na przesyłanie sygnału o wiele lepszej jakości.

Jednak do odbioru sygnały cyfrowego DAB+ potrzebne jest również radio cyfrowe (digital radio). Nie są to tradycyjne odbiorniki domowe, ale już większość nowych samochodów jest w wyposażonych w odbiorniki cyfrowe. Badania pokazują, że radio słuchane jest obecnie przede wszystkim w samochodach, więc wydawać by się mogło, że nadawcy radiowi zaczynają inwestować w nadajniki DAB+. Jednak nie jest to prawda i technologia DAB+ w Polsce nie jest powszechna. Dlaczego tak się dzieje? Czy w Polsce dostępny będzie sygnał radiowy o lepszej jakości?

Radio cyfrowe w Polsce — jak to wygląda?

Od 18 kwietnia 2020 roku obowiązuje specjalne rozporządzenie regulujące to, jak wygląda radio cyfrowe w Polsce. Już w poprzednim roku Krajowa Rada Radiofonii I Telewizji podjęła działania w celu przyspieszenie cyfryzacji radia w Polsce. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie technologii DAB+. Jak dodaje polski operator BCAST, nadawcy radiowi nie są chętni na wdrażanie tej technologii cyfryzacji radia. Dlaczego?

Rozporządzenie reguluje to, jakie wymagania techniczne mają mieć odbiorniki sygnały cyfrowego. Do czasu opublikowania tego dokumentu nie było w Polsce jednolitych regulacji, więc każdy producent decydował się na inne standardy. Tym samym nadawcy radiowi nie byli pewni, czy sygnał radiowy w technologii DAB+ zostanie odebrany.

Po wprowadzeniu regulacji mogą być oni ze spokojem inwestować we wdrażanie technologii DAB+, gdyż mogą mieć pewność, że odbiorniki po prostu będą w stanie odbierać sygnał cyfrowy.

Polskie Radio stawia na sygnał DAB+

Dzięki rozporządzeniu z tego roku można się spodziewać, że nadawcy radiowi zaczną inwestować w technologię DAB+, która umożliwia emitowanie sygnału radiowego odbieranego przez radio cyfrowe.

Polskie Radio w swoich planach finansowych na najbliższe 4 lata jako jeden z celów wyznaczyło pokrycie większej części powierzchni Polski właśnie sygnałem radiofonii cyfrowej DAB+. Obecnie, Polskie Radio ustawiło już około 50 nadajników w całej Polsce. Na najbliższe miesiące planowane jest wybudowanie kolejnych masztów radiowych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma nadzieje, że za przykładem działań Polskiego Radia, podążają kolejni nadawcy radiowi. W maju 209 roku KRRiT ogłosiła start konkursu na cyfrowe multipleksy w ponad 30 miastach w Polsce dla nadawców lokalnych. Przewidziana jest również oferta dla nadawców ogólnonarodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *