membrana dachowa
Dom i ogród

Sposoby na zabezpieczenie pokrycia dachowego

Każdy dach musi być solidny, podobnie jak fundament budynku! Membrana na dach deskowany jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie pokrycia dachowego! Stanowi kluczowy element w procesie budowy i konserwacji konstrukcji dachu. W przypadku takiej formy ochrony niezbędna jest również folia drenażowa, która dba o to, aby membrana na dach deskowany odpowiednio odgrywała swoją rolę.

Folia drenażowa i jej rola

Folia drenażowa stosowana jest głównie jako warstwa ochronna izolacji wody. Znajduje zastosowanie zarówno w układzie poziomym, jak i pionowym, dbając o to, aby nadmiar wody nie przedostał się na konstrukcję dachu (szczególnie przy pełnym deskowaniu!). Tym samym folia drenażowa chroni dach przed negatywnym wpływem wilgoci, co jest szczególnie ważne w przypadku dachów płaskich lub w systemach dachów zielonych.

Membrana na dach deskowany – niezbędna ochrona

To kluczowy element zapewniający szczelność dachu. Membrana na dach deskowany zwykle układana jest 15-centymetrowym zakładem, co ułatwia nadrukowanie na niej linii przerywanych. A jak dokładnie wyglądają pracę budowlane w przypadku membran? Rozmieszcza się je poziomymi pasami równolegle od okapu do kalenicy (z większym zakładem w przypadku dachów o mniejszym nachyleniu). Ważnym aspektem jest również odpowiednie mocowanie – membrana na dach deskowany powinna być przyłączona do krokwi lub sztywnego poszycia, co zapewnia ochronę przed rozerwaniem jej w miejscach mocowania oraz ogranicza straty ciepła przez połacie​​.

Montaż – membrana dachowa i folia z polietylenu wysokiej gęstości

Zarówno folia drenażowa, jak i membrana na dach deskowany przy montażu wymaga przestrzegania kilku zasad. Ważne jest, aby najpierw pozwolić jej na aklimatyzację, rozwinąć ją na dachu i sezonować przez około 30-60 minut. Mocowanie folii drenażowej może odbywać się za pomocą taśm metalowych, blach łączących, a także poprzez klejenie – zwłaszcza na podłożach równych i czystych. Każdy materiał wykazuje odmienne właściwości. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie dociążenie folii w zależności od strefy dachu oraz wysokości budynku, aby zapewnić jej odporność i wytrzymałość, co ma kluczowe znaczenie dla zabezpieczenia dachu przed działaniem wiatru​​.

Kluczowe znaczenie dla ochrony termoizolacji przed wilgocią stanowi odpowiednio dobrana folia drenażowa oraz membrana na dach deskowany o odpowiednich właściwościach zmniejszających ryzyko uszkodzenia dachu. Wilgoć może napływać do wnętrza dachu z różnych źródeł, takich jak świeże mury, tynki, czy posadzki. Właśnie dlatego każdy dach z poddaszem użytkowym powinien być zabezpieczony warstwą paroizolacji, aby jego paroprzepuszczalność była jak najmniejsza. Niezbędna jest również membrana na dach deskowany, co zapewnia podwójną ochronę – ograniczenie dopływu pary wodnej do termoizolacji oraz możliwość wydostania się wilgoci i pary wodnej na zewnątrz​​.

Jak montować membrany na pokrycia dachowe z pełnym deskowaniem?

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego zabezpieczenia dachu z pełnym deskowaniem jest nie tylko odpowiedni dobór materiałów, ale także staranny montaż każdej warstwy zgodny z zaleceniami producentów i dobrymi praktykami budowlanymi. Wytrzymałość każdej warstwy zależy od jakości, jaką reprezentuje sobą materiał. Znaczenie ma nie tylko sama folia drenażowa czy membrana na dach deskowany, ale również stosowane techniki budowlane – odpowiednia ochrona spodu dachu przed wilgocią i promieniowaniem uv, zabezpieczenie desek dobrym ułożeniem każdej membrany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *