badanie mri
Zdrowie

Rezonans magnetyczny głowy

Badanie to jest bardzo często stosowane przez współczesna medycynę. Pomaga ono w rozpoznaniu wielu schorzeń i dolegliwości. Najczęściej lekarz daje nam skierowanie na rezonans w momencie kiedy chce on uzyskać bardzo dokładny obraz naszych tkanek miękkich praz narządów wewnętrznych. Rezonans magnetyczny (szczegółowe informacje: https://mridiagnostyka.pl/) w przeciwieństwie do badania RTG pozwala na dokonanie przekroju w dowolnej płaszczyźnie, dlatego też to badanie jest tak często wykorzystywane przez specjalistów.  Obecnie w diagnostyce najczęściej wykonywany jest rezonans magnetyczny głowy.

Rezonans magnetyczny to badanie bezpieczne i nieinwazyjne. Podczas jego wykonywania nie stosuje się promieniowania pooznacza, że badanie jest bardzo bezpieczne i może być wykonywane często. Jeżeli wykonujemy rezonans magnetyczny głowy pozwala na otrzymanie obrazu naczyń krwionośnych, obrazu czaszki, górnych dróg oddechowych oraz całego mózgu.

Rezonans z kontrastem

O tym czy badanie zostaje przeprowadzone przy użyciu środków kontrastujących decyduje lekarz kierujący na badanie bądź radiolog. Rezonans z kontrastem jest najczęściej wykonywany w przypadku poważnych chorób kiedy niezbędny i konieczny jest bardzo dokładny obraz danego narządu bądź tkanek, co w duże mierze ułatwi diagnostykę.

Wskazania do rezonansu głowy

Do rezonansu głowy najczęściej kwalifikują nas takie dolegliwości jak ostry i przewlekły ból głowy, oczodołu oraz skroni. Niejednokrotnie powodem który kieruje nas n to badanie jest również zaburzenie widzenia, a także omdlenia i problemy z utrzymaniem równowagi.  Badanie jakim jest rezonans mózgu przeprowadzane jest również u osób z podejrzeniem udaru mózgu, a także nowotworów.

Badanie trwa od 20 do 60 minut, pacjent kładzie się na stole, a następnie wjeżdża do gantry gdzie dokonuje się skład głowy specjalistyczną aparaturą.  Podczas badania należy pozostać w bezruchu. Każdy ruch ciała może wpłynąć na obraz zdjęcia, a tym samym może to utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy. Podczas badania możemy usłyszeć dźwięki o umiarkowanym natężeniu, czasami podczas badania możemy również otrzymać od radiologa polecenia które musimy wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *