dur brzuszny szczepionka
Zdrowie

Szczepionki na wakacje

Osoby, które planują wakacje w odległych zakątkach świata, powinny do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować. Ekscytacja związana z realizacją wymarzonego urlopu nie może zgubić zdrowego rozsądku. Aby wakacje były rzeczywiście udane, należy na przykład pomyśleć o szczepieniach. W tym celu już na kilka miesięcy przed terminem wylotu trzeba odwiedzić gabinet, w którym przyjmuje specjalista z zakresu medycyny podróży.

To właśnie on przedstawi nam możliwe choroby, których ryzyko zarażenia występuje znacznie częściej w danych rejonach świata. Przykładem jest dur brzuszny. Szczepionka chroniąca przed zakażeniem konieczna jest, jeśli tylko wybieramy się w tropiki, do Azji, Afryki. Nie wszędzie szczepienia są obowiązkowe, ale jedynie zalecane. W większości przypadków to jednak jedyna opcja, by uchronić się przed chorobą.

Co ważne, niektóre szczepionki wykonuje się w seriach, w różnych odstępach czasu. To dlatego do gabinetu medycyny podróży należy udać się odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy, że w części przypadków szczepienia są obowiązkowe. Jeśli turysta ich nie wykona, nie zostanie wpuszczony na terytorium danego kraju albo będzie musiał tam się zaszczepić i odbyć kwarantannę. Najważniejsze jest jednak to, by zrealizować szczepienia w celu komfortu podróżowania. To przecież jedyna szansa na pełną ochronę i zachowanie zdrowia.

Nawet jeśli wjazd na terytorium danego kraju nie wymaga szczepień, to odpowiedzialny turysta posłucha zaleceń lekarza i zaszczepi się dobrowolnie. Przede wszystkim warto ochronić się przed durem brzusznym, polio, tężcem, WZW A i B. Należy pamiętać, że częścią chorób można zarazić się drogą kropelkową, poprzez picie skażonej wody, jedzenie surowych owoców i warzyw czy ukąszenie owadów.

Co istotne, niektóre szczepionki nie dają ochrony na całe życie. Większość ważna jest przez okres kilku lat. Przed wyjazdem trzeba więc sprawdzić termin realizacji poprzedniego szczepienia. Tylko w ten sposób będziemy wystarczająco chronieni przed chorobami, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *