Czy zatrudnianie pracowników sezonowych jest opłacalne? Kto decyduje się na taką formę zatrudnienia? Jaką popularnością cieszy się leasing pracowniczy w naszym kraju i na jakich zasadach funkcjonuje? Kompendium wiedzy w tym zakresie przedstawiamy poniżej.
Okazuje się, że forma zatrudniania pracowników tylko do konkretnych projektów zawodowych zdobywa coraz większe uznanie i to nie tylko wśród pracodawców, ale również pracowników. Obniża koszty, daje gwarancję współpracy ze specjalistami, nie generuje wydatków w czasie zastoju produkcyjnego. Pracownicy sezonowi to przecież ci, którzy pracują tylko w ramach indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.
W naszym kraju wynajem pracowników zauważalne jest w różnych branżach, natomiast najbardziej w przemyśle oraz rolnictwie. Do pracy przy zbiorach zatrudnienie obcokrajowca to już norma. Warto przy tym uwzględnić, że wynajem pracowników jest w pełni bezpieczny, bo prowadzony we współpracy z agencją pośrednictwa pracy. Dzięki temu ustalane i kontrolowane są warunki zatrudnienia, płaca, ale również kwalifikacje czy nawet pozwolenia na pracę zarobkową samych pracowników.
Dla samych zatrudnionych leasing pracowników może być również korzystną opcją. Współpracując z agencją pracy, mają gwarancję ciągłości pracy, możliwość rozwoju zawodowego, poznania różnych warunków pracy. Są też chronieni, nierzadko agencje czuwają nad ich dowozem w miejsce pracy, a nawet załatwiają nocleg.