dyskopatia leczenie
Zdrowie

Jak rozpoznać dyskopatię?

Dyskopatia to schorzenie krążka międzykręgowego. Chociaż rozwija się przez długie lata, to bardzo często nie daje o sobie znać, by już w zaawansowanym stadium rozwoju przyczyniać się do występowania tak silnego bólu, że nierzadko uniemożliwia on normalne funkcjonowanie, a nawet poruszanie się. Dyskopatia nie jest następstwem nagłego urazu, o wiele częściej pojawia się poprzez postępujące wady postawy i zmiany zwyrodnieniowe. To dlatego dotyczy zwykle osób w podeszłym wieku albo u tych, którzy prowadzą nieodpowiedni styl życia.

Okazuje się, że dyskopatia pojawia się znacznie częściej u osób, które pracują tylko w pozycji siedzącej i są bierni, patrząc na aktywność sportową. Dyskopatię diagnozuje się częściej u osób z nadwagą i otyłych. Pamiętajmy również, że dyskopatia może występować w wyniku czynników genetycznych.

Dyskopatia jest niestety trudna do zdiagnozowania w początkowej fazie rozwoju. Chociaż boryka się z nią nawet co trzecia dorosła osoba, to tak naprawdę rozpoznanie tego schorzenia kręgosłupa następuje najczęściej wtedy, gdy dochodzi już do zaawansowanych zmian, jakie wywołuje dyskopatia. Leczenie jest wtedy inwazyjne, nierzadko konieczny jest zabieg chirurgiczny. Istnieje też spore ryzyko, że pacjent nie wróci już do pełnej sprawności.

Chorzy rozpoznają dyskopatię najczęściej wtedy, gdy ta przynosi tak silny ból, że niemożliwym staje się normalne poruszanie. Ból nie przemija, jest silny, wręcz promieniujący. To wtedy ratunkiem okazuje się ortopeda. Warszawa na szczęście posiada wystarczającą liczbę placówek, do których można udać się po pomoc, a nawet całodobowe dyżury ortopedyczne. W każdym przypadku bólowym warto z nich korzystać, by odzyskać zdrowie i komfort codziennego funkcjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *