rewalidacja w szkole
Rodzina i dziecko Zdrowie

Jak objawia się Asperger?

Uznaje się, że Asperger jest łagodną odmianą autyzmu. Wszystko dlatego, że jego objawy są niezwykle podobne i najczęściej pojawiają się w mniejszym nasileniu. Oba zaburzenia uwarunkowane są na tle neurologicznym, w przypadku obu konieczna jest odpowiednia terapia.

Najbardziej istotnym jest fakt, by odpowiednio zdiagnozować zespół Aspergera, bo tylko wtedy możliwe będzie jego leczenie. Od razu należy tutaj zaznaczyć, że nie można zniwelować go całkowicie, natomiast z całą pewnością da się zminimalizować objawy do tego stopnia, by możliwym stało się prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Do najczęściej występujących objawów, jakimi cechują się dzieci uczęszczające do terapeutycznej placówki, jaką jest przedszkole dla dzieci z Aspergerem zalicza się wycofanie bądź nadpobudliwość, wąskie, specyficzne i nietypowe dla dzieci zainteresowania – na przykład matematyka czy astronautyka, niechęć do nawiązywania kontaktów społecznych z rówieśnikami, nieumiejętność pracy w grupie, zaburzenia motoryki ruchowej, problemy z wymową.

Pomoce terapeutyczne dla dzieci

Pamiętajmy, że każdy przypadek jest inny, każdy wymaga indywidualnego podejścia i terapii, zgodnej z potrzebami. Jest mało prawdopodobne, by dziecko z Aspergerem poradziło sobie w tradycyjnej placówce przedszkolnej bądź szkolnej. Wymaga specjalistycznej opieki i zajęć, dzięki którym zaburzenia będą niwelowane. Zarówno rewalidacja w szkole jak i przedszkolu jest rozwiązaniem skierowanym do dzieci borykających się właśnie z takimi problemami. Co ważne zajęcia rewalidacyjne oraz wykorzystywane podczas nich pomoce dydaktyczne są dostosowane do potrzeb i możliwości uczniów. Wszystko z myślą o ich komforcie i rozwoju bez zbędnych komplikacji, jakie mogłyby mieć miejsce w zwykłych placówkach. Terapię i zajęcia edukacyjne jak najbardziej można ze sobą połączyć, inwestując w kreatywne zabawki do przedszkola, które gorąco polecamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *