adwokat rozwód warszawa
Biznes

Czy trudno jest zostać adwokatem?

Zawód prawnika jest na pewno jednym z bardziej prestiżowych i szanowanych przez społeczeństwo. W parze z pozycją idą także wysokie zarobki. Trzeba jednak przyznać, że droga do zostania adwokatem jest długa i wymagająca.

Kto nadaje się na adwokata?

Tak jak w przypadku wielu zawodów, również przyszły adwokat zacząć musi od zdobycia odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji. Najpierw kandydat na to stanowisko zmierzyć się musi ze studiami prawniczymi. Po ukończeniu edukacji na wyższej uczelni przychodzi czas na specjalny egzamin na aplikację oraz wykonanie samej aplikacji. Na listę adwokatów dostać się można dopiero po pozytywnym zdaniu jeszcze jednego egzaminu – tak zwanego egzaminu zawodowego.

Każda osoba, która zdecyduje się na kształcenie w tym kierunku, musi zdawać sobie sprawę, że nie będzie to tylko kilkuletni spacer, a ciężkie lata spędzone na nauce. Najlepszym dowodem na to jest charakterystyka egzaminu końcowego. Przyszły adwokat musi odpowiedzieć w ciągu 4 godzin na aż 150 pytań. Z tego względu o pracy prawnika powinny myśleć osoby tylko zdyscyplinowane i pracowite. Oprócz tych cech bardzo pomocna jest dobra pamięć, a także kontaktowość i ponadprzeciętna umiejętność rozmowy z ludźmi. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy, podczas rozpraw kluczową rolę odgrywa także odwaga adwokata oraz umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Zarobki oraz kariera

To, jak będzie wyglądała kariera prawnika, zależy od  tego, jaką drogę obierze. Większość „świeżo upieczonych” adwokatów decyduje się na podjęcie pracy w kancelarii innych prawników. Średnie wynagrodzenie brutto w naszym kraju na takim stanowisku wynosi około 5700 zł. O wysokości zarobków decyduje jednak sam adwokat rozwody.  Warszawa, Elbląg oraz inne dużej miasta to dobre miejsce na otwarcie własnej kancelarii, co przeważnie oznacza dużo wyższe zarobki.

Adwokaci nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy na swoje stanowisko. Zapotrzebowanie na rynku jest bardzo duże i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to w najbliższym czasie zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *