butelka na wodę
Zdrowie

Butelka na wodę – warto, czy nie?

Oczywiście w niniejszym artykule tematem nadrzędnym nie jest butelka jako taka, ale butelka na wodę z wbudowanym filtrem. Produkt ten jest bardzo popularny i często wykorzystywany w polskich gospodarstwach domowych. Co warto o nim wiedzieć?

Jak to działa?

Zasada działania tego gadżetu niczym nie różni się od zwykłej butelki na wodę. Różnica polega na tym, że ta ostatnia nie posiada specjalnego filtra lub wkładu. O ile filtr usuwa zanieczyszczenia na bieżąco, o tyle wkład może je pobrać z zamkniętego naczynia. Butelka filtrująca to nie tylko czysta woda. To przede wszystkim woda wzbogacona o różnego rodzaju minerały i mikroelementy. Doskonałym przykładem tych ważnych dla zdrowia pierwiastków są magnez i wapń, które bardzo często osadzają się w wodzie w postaci charakterystycznego kamienia.

Kiedy warto?

Filtrująca butelka na wodę sprawdzi się zwłaszcza w tych gospodarstwach domowych, które narzekają na deficyt czystej wody. Faktem jest, że w wielu z nich woda dostępna z sieci wodociągowej jest brudna. Jest to skutkiem słabej jakości instalacji, albo też tymczasowych awarii. Z butelki warto korzystać również wtedy, gdy jakość wody wodociągowej ulega okresowemu osłabieniu. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do częstych rozszczelnień instalacji.

Mity dotyczące butelek filtrujących

Wśród aktualnych lub przyszłych posiadaczy butelek filtrujących często mówi się o tym, że świetnie chronią one użytkownika przed mikrobami. O ile można założyć, że niektóre duże drobnoustroje są zatrzymywane przez filtr, o tyle nie można tego powiedzieć o wirusach i toksynach. Osoby chcące korzystać z czystej wody w każdych warunkach, powinny zainwestować w specjalne wkłady oczyszczające i wzbogacające wodę.

Reasumując, butelka lub bidon z filtrem to rozwiązanie, które z pewnością pozwoli tymczasowo cieszyć się dostępem do czystej wody. Niemniej sprzęt ten nie poradzi sobie z innymi zagrożeniami, w tym z wymienionymi wcześniej mikrobami. Taką wodę warto po prostu przegotować. Proces ten trwa krótko i jednocześnie jest w 100 procentach skuteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *