leasing pracowniczy
Blog

Czy leasing pracowniczy może się sprawdzić w firmach żeglarskich?

Okazuje się, że leasing pracowników jest w Polsce coraz popularniejszą formą nabywania siły roboczej do różnego rodzaju zadań czasowych. Jego istotą nie jest zatrudnianie kadry na etat, ale właśnie wynajem konkretnych specjalistów w celu realizacji pojedynczych zleceń zgodnie z potrzebami firmy. Sprawdź, w jakich firmach taka forma pracy sprawdza się najlepiej.

Leasing pracowniczy według branży

Jak przyznają agencje pośrednictwa pracy, które to właśnie najczęściej biorą udział w procesie wynajmu pracowników, jeszcze do niedawna z takiej formy zatrudnienia korzystali pracodawcy z sektora budowlanego, przemysłu oraz rolnictwa. Przeważnie wynajem pracowników dotyczył tych, którzy wykonują pracę fizyczną.

Dzisiaj wiele się zmienia. Do danego projektu wynajmowani są specjaliści różnych branż. Coraz częściej leasing pracowniczy dotyczy również pracowników biurowych oraz specjalistów z wysokimi kwalifikacjami. Zauważyć można spore zainteresowanie taką formą współpracy na przykład w branży informatycznej. Ciekawostką jest fakt, że dotyczy to nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również średnich i małych firm. Właśnie do sektora MŚP zalicza się większość przedsiębiorstw związanych z żeglarstwem tj. zaopatrujących statki w wyposażenie, produkujące do nich podzespoły oraz wiele innych. Czy leasing pracowniczy mógłby się sprawdzić w takich organizacjach?

Leasing pracowników szansą na rozwój dla małych firm

Widać wyraźnie, że leasing pracowniczy niejednokrotnie pozwala na rozwój małych przedsiębiorstw. Wszystko dlatego, że ta forma zatrudnienia generuje spore oszczędności, jakie pracodawca musiałby ponieść z tytułu utrzymywania pracownika na etat.

Co więcej, w małych firmach obowiązki rozdzielone są na maksymalnie kilku pracowników. Do stałej pracy nie trzeba zatrudniać więcej osób. Wynajem pracowników jest więc szansą na realizację większych projektów, przy których udział muszą brać specjaliści, jakich brakuje w strukturach firmy. Dzięki temu nawet mała firma może wykonywać duże projekty, generując przy tym spore zyski i umożliwiając własny rozwój.

Kiedy leasing pracowników jest korzystny?

  • kiedy nieopłacalne staje się zatrudnianie specjalistów na etat,
  • kiedy określone projekty są realizowane przez firmę jednorazowo,
  • kiedy firma działa sezonowo,
  • kiedy firma jest w fazie rozwoju i nie stać jej na stałych pracowników.

Warto pamiętać, że leasing pracowników sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy taka współpraca następuje z wykwalifikowanymi specjalistami, którzy są w stanie w pełni zrealizować konkretny projekt. Z wynajmu pracowników można również korzystać w przypadku konieczności realizacji zadań prostych, fizycznych, do których nie jest wymagane żadne wykształcenie ani doświadczenie. Świetnym przykładem jest plac budowy, gdzie bardzo często wystarczy krótkie szkolenie, by wynajęty pracownik należycie wykonywał powierzone zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *